Financování družstevního bytu se liší oproti bytu, který budete kupovat do osobního vlastnictví. Jakou jsou nejčastější cesty získání družstevního bytu, aniž by zájemci o bydlení měli jinou nemovitost, kterou by mohli dát do zástavy? Na co si dát pozor při výběru bytu – aneb na co se ptát na prohlídce?
Odkup celého družstevního podílu a následné převedení bytu do osobního vlastnictví (do jednoho roku)
Výhodou je zpravidla nižší pořizovací cena bytu. Financování je řešeno předhypotečním úvěrem, který se následně změní v hypoteční, a je tedy třeba kontrolovat jak budoucí LTV, tak DTI/DSTI. Navíc se po dobu předhypotečního úvěru splácí jen úroky, takže z pohledu sazeb a zaplacených úroků nejde o úsporu.
Odkup celého družstevního podílu bez následného převodu do osobního vlastnictví
Jako u předchozí varianty je plusem nižší cena nemovitosti. „Výhody oproti předchozí variantě jsou v absenci tlaku na rychlý převod do osobního vlastnictví – některá družstva převod ani neumožní a absence kontroly LTV, protože tyto družstevní byty (podíly v družstvu) se financují nezajištěnými úvěry. Některé banky nebo stavební spořitelny nabízejí nezajištěné úvěry ve výši do 2,5 milionu korun. Nevýhodou je také výše úrokových sazeb, která je u nezajištěných úvěrů vyšší než u běžných hypoték.
Družstevní bydlení – družstevní financování
V případě nové družstevní výstavby patří mezi největší výhody to, že zájemce si nemusí vyřizovat individuální hypotéku, stačí mu pouze 25 až 30 % hodnoty bytu. Zbývající část úhrady za družstevní podíl hradí v měsíčních splátkách družstvu do doby umoření celkové ceny za družstevní podíl. Úrokové sazby budou přibližně stejné jako u předchozí varianty, ale výše úvěru bude podstatně nižší. Díky tomu zde téměř odpadá problém s DTI/DSTI, samozřejmě ti, kteří již mají jiné úvěry, mohou narazit. Jak na převod družstevního bytu?
Chcete pomoci s financováním družstevního bytu?
– Ozvěte se nám, máme zkušenosti s financováním družstevních bytů.